Stručno usavršavanje

Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi propisano je da će Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo uz konsultacije sa Sindikatom, a na prijedlog JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, donijeti propise o samovrednovanju i vanjskom vrednovanju rada direktora i radnika, odnosno uspješnosti realiziranja Kurikuluma. Stručna usavršavanja na temu Samovrednovanje i vanjsko vrednovanje kvaliteta rada škola su planirana u obliku realizacije fokus-grupa koje predstavljaju standardiziranu metodu kvalitativnog oblika istraživanja koja uključuje grupnu diskusiju o nekoj zadanoj temi, a što je u direktnoj korelaciji s unapređivanjem pedagoške teorije i prakse. U četvrtak 17.10.2024. godine održano je Nastavničko vijeće na kojem su realizirane fokus-grupe na temu samovrednovanja i vanjskog vrednovanja kvaliteta rada škola, a koje su dale konkretne prijedloge koji će doprinijeti donošenju propisa. Metoda fokus-grupa realizirana je način da su sve fokus-grupe diskutirale o ciljevima utvrđivanja kvaliteta i instrumentima provjere kvaliteta za samovrednovanje/vanjsko vrednovanje kvaliteta iz neke od sljedećih oblasti: podučavanje i učenje, obrazovna postignuća, vannastavni i posebni programi, obrazovni materijali, ljudski resursi i materijalni resursi.